Jump to content

Photo

Uknjizba stanova

• Please log in to reply
51 replies to this topic

#1 Milance

Milance

V.I.P. član

• Members
  • 322 posts
  • Location4E

Posted 25 August 2012 - 22:02

Drage komsije,

da li neko od vas mozda ima informacije vezano za uknjizbu stanova u naselju? Pre svega, interesuje me da li mozemo podnositi zahtev za uknjizbu prava svojine na stanu u Katastar nepokretnosti, imajuci u vidu da je u potvrdama o isplati kupovne cene, koje smo dobili od GDS, navedeno da se iste ne mogu koristiti za upis prava svojine u Katastru? Ili ce mozda GDS, u nase ime, podnostiti zahtev za uknjizbu, u sta sumnjam imajuci u vidu da se tom prilikom placa 7.000-8.000 rsd?

Pravo svojine se inace stice upisom u Katastar, tako da cemo istinski vlasnici stanova biti tek onda kada se kao vlasnici upisemo u Katastar nepokretnosti.

Inace, za one koji ne znaju, placanje poreza na prenos apsolutnih prava nije vise uslov za uknjizbu, a prema odluci Ustavnog suda Srbije.

Hvala na odgovoru.

Uzdravlje!
  • 0

#2 CrownlessPhoenix

CrownlessPhoenix

V.I.P. član

• Members
  • 328 posts
  • Location4Z L1

Posted 25 August 2012 - 22:17

Stanovi nece moci da se ukjnjize jos neko vreme, dok GDS sredi neke stvari. Pre mesec dana sam se raspitivala kod njih za uknjizbu i porez, i rekose mi da ce oni srediti za knjizenje...
  • 0

#3 Milance

Milance

V.I.P. član

• Members
  • 322 posts
  • Location4E

Posted 26 August 2012 - 13:18

Komsinice,
hvala najlepse na odgovoru!
Utesela si me i sada mogu mirno da spavam; cim su iz GDS obecali da ce biti za mesec dana i da ce oni sve srediti oko uknjizbe, siguran sam da ce uraditi tako kako su rekli. Uostalom, kao i sve do sada. :) I ovog puta ce, kao i do sada, pokazati brigu za nas, pa ce, siguran sam, blagovremeno podneti zahteve u nase ime i upatice naknade i takse za uknjizbu.

Pozdrav.
  • 0

#4 CrownlessPhoenix

CrownlessPhoenix

V.I.P. član

• Members
  • 328 posts
  • Location4Z L1

Posted 26 August 2012 - 16:58

Nisu oni rekli rok u kome ce to uraditi, ali jesu rekli da ce nas blagovremeno obavestiti preko SMS poruka, kad zavrse papirologiju i predaju, da mozemo mi da odemo i da nastavimo proces.
  • 0

#5 albertina

albertina

V.I.P. član

• Members
  • 366 posts

Posted 30 January 2013 - 09:26

Zna li neko šta je sa uknjižbom stanova? Je li Direkcija podnela ili će uskoro podneti potrebnu dokumentaciju katastru? U naselju Sunčana strana u Novom Sadu to nisu uradili ni dve godine posle useljenja stanova pa zato brinem. Zna li neko nešto više o ovome?
  • 0

#6 CrownlessPhoenix

CrownlessPhoenix

V.I.P. član

• Members
  • 328 posts
  • Location4Z L1

Posted 03 February 2013 - 01:58

Ja ne znam, jos se ni poreskoj nisam prijavila :S Nemam vremena, verovatno cu preko leta time da se bakcem.
  • 0

#7 bgstepa

bgstepa

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 157 posts
Posted 29 March 2013 - 16:52

Sto se tice uknjizbe stanova u Katastar nepokretnosti stvari stoje ovako: tacno je da na ugovoru u kupoprodaji ne mora da bude klauzula poreske uprave. Tu je Ustavni sud bio izricit, mislim jos prosle godine kada je doneo odluku o tome. Mi kao pojedinacni kupci se ne mozemo knjiziti na osnovu ugovora kao vlasnici, sve dok to prvo ne ucini GDS kao prodavac. Pitanje je ko je prema poslednjem stanju u Katastru bio uknjizen. Koliko je meni poznato, zemljiste na kome je sada izgradjen kompleks Stepa bilo je dato na koriscenje Ministasrstvu odbrane, odnosno, Vojsci jos pre 50-ak godina. Isto je verovatno bilo nacionalizovano (oduzeto, ili ti oteto) fizickim licima, jos krajem 60. godina. Sada ti bivsi vlasnici imaju pravo da podnesu zahtev drzavi za restituciju putem obestecenja, posto je naturalno vracanje nemoguce, jer je zemljiste izgradjeno i privedeno nameni. Secate se snimka sa TV-a kada je prvi bager dosao na parcelu kako su bivsi vlasnici formirali stit svojim telima i zbog toga protestvovali. Ja ih razumem, ali mi koji smo tu dosli (ili cemo doci da zivimo) nismo krivi sto je bas tu drzava resila da gradi stanove. Problem kod uknjizbe bi mogao da bude taj sto je 20% stanova (a to znaci i zemljista ispod objekta) trebalo po Sporazumu da pripadne vojsci, a to nadalje znaci da bi trebalo da se pravi sporazum o deobi. I sve to bi bilo mnogo jednostavnije da je Vojska tih 20% uzela u tacno odredjenim celim zgradama, ali je problem u tome sto su oni (shodno svojim potrebama) uzimali po neki stan u skoro svakoj od zgrada. Dakle, ako postoji sporazum, uknjizba ce ici jednostavnije. Neko je napisao na forumu "da li ce GDS nas da uknjizi". Nece. Zahtev za uknjizbu treba da podnese svaki kupac stana pojedinacno. GDS da bi mogla da se uknjizi, treba Katastru da prilozi upotrebnu dozvolu, koju treba da prati specifikacija fizickih delova (stanova, poslovnog prostora i garaza), sa tacnim povrsinama i oznakama (brojevima stanova). Sve dok to GDS ne obavi, mi mozemo da se slikamo. Ja cu licno da proverim ko se vodi uknjizen u Katastru na parceli na kojoj je 2DJ-mislim da broj te parcele stoji u ugovoru. Licno mislim da GDS nije u mogucnosti da pribavi upotrebnu za mesec dana (jer je to velika procedura), sto znaci da nam sleduje useljenje bez nje.
  • 0

#8 SuperIka

SuperIka

V.I.P. član

• Members
  • 2,174 posts
  • Location1А L2

Posted 29 March 2013 - 17:46

... odnosno, Vojsci jos pre 50-ak godina. Isto je verovatno bilo nacionalizovano (oduzeto, ili ti oteto) fizickim licima, jos krajem 60. godina. Sada ti bivsi vlasnici imaju pravo da podnesu zahtev drzavi za restituciju putem obestecenja, posto je naturalno vracanje nemoguce, jer je zemljiste izgradjeno i privedeno nameni. Secate se snimka sa TV-a kada je prvi bager dosao na parcelu kako su bivsi vlasnici formirali stit svojim telima i zbog toga protestvovali.

... отето мештанима села Кумодраж - после II св. рата ... од стране ослободилаца ...
  • 0

#9 Systems

Systems

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 33 posts
  • Location1B

Posted 10 May 2013 - 08:34

Da li se mozda nesto promenilo tj. da li je sada moguce da se izvrsi knjizenje stana ili se ceka GDS?
Hvala
  • 0

#10 Vlada85

Vlada85

V.I.P. član

• Members
  • 3,518 posts
  • Location4E, L3

Posted 10 May 2013 - 08:43

Ceka se GDS... Valjda kada zavrse sve onda uknjizavaju
  • 0

#11 bgstepa

bgstepa

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 157 posts
Posted 03 July 2013 - 17:37

uknjizbu mozete besplatno proveriti na sajtu RGZ (Republickog geodetskog zavoda). Ja sam proverila za parcelu koja mi stoji u ugovoru na kojoj je 2Đ- i jos nisu upisani podaci o zgradama. Kada se zgrade budu evidentirale, onda cemo i mi kao vlasnici moci da se knjizimo.
http://katastar.rgz.... ... esult.aspx
  • 0

#12 Bakivet

Bakivet

V.I.P. član

• Members
  • 708 posts
  • Location4GL1

Posted 29 July 2013 - 10:44

Šta kažu u Direkciji, kada će predati zgrade na knjiženje?
Mi smo imali problem sa starim stanom, takođe je državna firma bila investitor.
Zgrada nikada nije bila uknjižena. Sami smo morali da jurimo papire i novac od komšija da uknjižimo zgradu , da bi mogli da uknjižimo stan i prodamo ga kreditnom kupcu.
Ružno bi bilo da to moramo,ponovo, da radimo.
  • 0

#13 Pavle

Pavle

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 63 posts
  • Location1D L1

Posted 17 October 2013 - 12:02

Da li ima nekih novosti u vezi sa uknjižavanjem naših stanova.Starosedeoci su već u naselju skoro 2 god. a još ništa?
  • 0

#14 albertina

albertina

V.I.P. član

• Members
  • 366 posts

Posted 17 October 2013 - 12:48

Mislim da ćemo se načekati do uknjižbe, GDS nije sredila ni sve probleme sa grejanjem, a već je polovina oktobra, o uknjižbi da ne govorim...
  • 0

#15 Jeca

Jeca

V.I.P. član

• Members
  • 928 posts

Posted 17 October 2013 - 14:52

Mislim da u Ugovoru o kupopradaji stana piše da kupac vrši uknjižbu stana, ili se varam? Proverite u ugovoru, neki od članova pred kraj Ugovora. E, sad, da li su ispunjeni svi preduslovi za to, ne znam.
  • 0

#16 Milance

Milance

V.I.P. član

• Members
  • 322 posts
  • Location4E

Posted 17 October 2013 - 15:34

GDS najpre sve treba da sredi u katastru, a zatim i da nam dostavi potvrde da smo cenu stana platili u celosti radi uknjizbe.
Nakon toga mi krecemo u "borbu" sa Katastrom. ;)
Nego. Ne vidim da smo se oko ovoga bunili i intervenisali u GDS. Mozda da ja ovo iniciram u Udruzenju. Jer ovo nije mali problem iako tako izgleda. Podsecam da smo pravi vlasnici stanova tek kada se kao takvi upisemo u katastar nepokretnosti.
  • 0

#17 albertina

albertina

V.I.P. član

• Members
  • 366 posts

Posted 17 October 2013 - 18:46

GDS najpre sve treba da sredi u katastru, a zatim i da nam dostavi potvrde da smo cenu stana platili u celosti radi uknjizbe.
Nego. Ne vidim da smo se oko ovoga bunili i intervenisali u GDS. Mozda da ja ovo iniciram u Udruzenju. Jer ovo nije mali problem iako tako izgleda. Podsecam da smo pravi vlasnici stanova tek kada se kao takvi upisemo u katastar nepokretnosti.

Milanče, potpuno se slažem s tobom. ;)
  • 0

#18 Jeca

Jeca

V.I.P. član

• Members
  • 928 posts

Posted 18 October 2013 - 07:39

Imaš li saznanja, preko Udruženja, šta je to što nisu uradili? Što se tiče potvrde da smo cenu stana platili u celosti, ja sam dobila tu potvrdu nakon uplate razlike u kvadraturi, ali mi je trebala u drugu svrhu. Ne vidim razloga da je po istoj proceduri ne dobijem i za ovu svrhu, a borba sa Katastrom - za to sam istrenirana.
  • 0

#19 Pavle

Pavle

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 63 posts
  • Location1D L1

Posted 18 October 2013 - 08:08

@milanče

uopšte nije mali problem kao što izgleda, znam da ljudi imaju drugih trenutno važnijih problema, ali ovo je itekako bitna tema. GDS bi trebalo "poterati" da to odradi, jer se bliži kraj izgradnji, a koliko su propusta napravili, ne bi bilo čudo da jednostavno "nestanu" posle završetka ovih projekata. opet može da se desi tu ima veliki broj stanova, mi ne možemo da stignemo da odradimo....a to su već sukcesivno mogli da odrade, bar za stanove koji su završeni pre više od 1.godine.
  • 0

#20 Gaga

Gaga

V.I.P. član

• Members
  • 566 posts
  • Location2Đ L3

Posted 21 February 2014 - 13:33

Uknjižba za zgradu 2đ je moguća, GDS je predala zahtev za uknjižbu negde krajem septembra 2013. Ja sam predala Zahtev za uknjižbu neki dan i iznenadili su me rekavši da očekujem za par dana sms sa porukom da je uknjižba gotova. Baš ću da vidim da li će biti tako jer sam očekivala min 6 meseci čekanja.
  • 0

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users