Jump to content

Photo

Projekat “Stepa reciklira”

• Please log in to reply
21 replies to this topic

#1 UdruženjeUSNSS

UdruženjeUSNSS

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 147 posts

Posted 26 August 2016 - 10:26

Prosleđujemo informaciju u vezi projekta “Stepa reciklira”, poslat od strane Živimo zajedno - Udruženje za pomoć osobama sa smetnjama u razvoju Stari grad.

Skupštine stanara koje su zainteresovane da se priključe akciji “Stepa reciklira” mogu da dostave svoj mejl ili kontakt telefon na adresu reciklazazivimozajedno@gmail.com

ŽIVIMO ZAJEDNO – Udruženje za pomoć osobama

Beograd, Studentski trg 18, tel/fax 26-29-787,

e-mail: zivimozajedno@hotmail.com, web: www.zivimozajedno.rs

Poštovani,

Obraćamo Vam se povodom projekta „Stepa reciklira“ koji će Udruženje ŽIVIMO ZAJEDNO uz podršku Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine uskoro realizovati u Vašem naselju.

http://www.mpzzs.gov...VO_projekti.pdf

ŽIVIMO ZAJEDNO - Udruženje za pomoć osobama sa smetnjama u razvoju Stari grad je osnovala 1997. godine grupa roditelja, sa ciljem da ličnim angažovanjem i zajedničkim delovanjem unaprede kvalitet života svoje dece, porodice i celokupne društvene zajednice. Danas, Udruženje ŽIVIMO ZAJEDNO svakodnevno realizuje brojne i raznovrsne aktivnosti pružajući psihosocijalnu, vaspitno-obrazovnu, radno-okupacionu, pravnu i prijateljsku pomoć i podršku.

Naše Udruženje već 11 godina uspešno sarađuje sa velikim brojem firmi na poslovima reciklaže. Ovim projektom želimo da pokrenemo proces primarne selekcije i prikupljanja reciklažnog otpada u stambenim zgradama i u OŠ „Danilo Kiš“ u vašem naselju. Tražeći naselje koje bi poslužilo kao model za otpočinjanje sličnih akcija, odlučili smo se za Stepu zbog toga što je novoizgrađeno naselje koje ima želju i tendenciju da osavremeni i očuva svoju sredinu. Smatramo da će projekat „Stepa reciklira“ doprineti boljitku života stanara u Stepi.  Takođe smo uvereni da će ova vrsta akcije imati veliki odziv među stanarima, zato što se misija Vašeg Udruženja poklapa sa našom borbom za kvalitetniji život svih ljudi.

Projekat počinje u prvoj nedelji septembra i traje do kraja novembra 2016. godine, ali se reciklažna delatnost može nastaviti i nakon ovog perioda ukoliko građani pokažu inicijativu i budu zainteresovani za to. Pripremanje akcije, kao i realizacija njene edukativne i praktične faze baziraće se na našoj saradnji sa predsednicima skupština stanara u svakom ulazu, i sa upravom škole. Stoga, nameravamo da u narednim danima kontaktiramo sve predsednike kućnih saveta i direktora škole u naselju kako bismo detaljnije objasnili plan realizacije projekta, čuli vaše mišljenje i ugovorili termine za edukaciju stanara i učenika. Edukacija bi bila završena do kraja septembra, nakon čega bi u svakom ulazu i u školi bile postavljene po tri kutije – za papir/karton, PET (plastičnu) ambalažu, kao i za limenke. Meseci oktobar i novembar su predviđeni za praktično delanje. Stanari i učenici bi, u skladu sa edukacijom, vršili selekciju i odlaganje reciklažnog otpada, a korisnici našeg udruženja bi otpad redovno odnosili, prema prethodno dogovorenom dnevnom rasporedu.

O svim detaljima akcije stanari i učenici biće obavešteni putem propagandno-edukativnog materijala koje ćemo uskoro podeliti u naselju, kao i na edukativnim prezentacijama u školi i po ulazima.

Molimo vas da ovaj mejl prosledite na adresu svih predsednika skupština stanara, uz molbu njima da nam odgovore i dostave svoj mejl ili kontakt telefon ukoliko su zainteresovani za priključivanje akciji „Stepa reciklira“.

Unapred se zahvaljujemo i iskreno se nadamo uspešnoj saradnji.

S poštovanjem,

Tim projekta "Stepa reciklira"

• 0

#2 ivang

ivang

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 53 posts

Posted 26 August 2016 - 12:13

Lepa ideja, ali ako ste mislili da smo mi naselje mladih i obrazovanih koji bi oberucke prihvatili nove ideje onda se varate.

Ja licno podrzavam svaku akciju vezanu za reciklazu i ekologiju ali ce to naici i na probleme ovde.

Mi 3 godine ne mozemo da naucimo pojednice da ne bacaju kese za smece u male kante na decijem igralistu i pored njega i to samo 10 m udaljene od kontejnera. Ako stavite te kutije u ulaze samo ce da posluze ovim idiotima da ne moraju ni da izlaze iz zgrade. Zbog toga to ima smisla samo ako su na mestima pokrivenim video nadzorom, pa da moze da se vidi ako ih neko zloupotrebi.

Nazalost, ovih dvadesetak ljudi koji organizuju akcije i cimaju se oko naselja su neprimetni u moru od 10 000 dusa od kojih vecina ne mari ni za sta van svojeg stana. Mi nikada nismo uspeli ni kvorum za na skupstini stanara da sakupimo, a ne daj boze da se nesto i dogovorimo.

• 1

#3 mirka

mirka

V.I.P. član

• Members
  • 881 posts
  • Locationtu, kod doma zdravlja....

Posted 26 August 2016 - 12:26

U pravu ste komšija, ali mene, a verujem i vas, to neće sprečiti da učestvujemo u ovako lepoj akciji. Ovo ipak jeste naselje ljudi koji prihvataju nove, dobre ideje i koji rado učestvuju u humantarnim akcijama. Šaka nevaspitanih i lenjih......o njima ne vredi raspravljati ni trošiti reči.......

• 3

#4 fifika7

fifika7

Advanced Member

• Banned
  • PipPipPip
  • 40 posts

Posted 26 August 2016 - 15:08

Podrzavam akciju. Takodje predlazem da pomognemo neupucenim komsijama da nauce cemu sluze kontejneri, kante (nikako za krupne kese), setnja pitbulova i ostalih zveri bez brnjice, kao i vrsenje velike nuzde gde se stigne onako seljacki, parking mesta za invalide, trotoari i slicno. Pozdrav.
  • 2

#5 SuperIka

SuperIka

V.I.P. član

• Members
  • 2,134 posts
  • Location1А L2

Posted 26 August 2016 - 22:16

Prosleđujemo informaciju u vezi projekta “Stepa reciklira”, poslat od strane Živimo zajedno - Udruženje za pomoć osobama sa smetnjama u razvoju Stari grad.

Skupštine stanara koje su zainteresovane da se priključe akciji “Stepa reciklira” mogu da dostave svoj mejl ili kontakt telefon na adresu reciklazazivimozajedno@gmail.com

ŽIVIMO ZAJEDNO – Udruženje za pomoć osobama

Beograd, Studentski trg 18, tel/fax 26-29-787,

e-mail: zivimozajedno@hotmail.com, web: www.zivimozajedno.rs

Poštovani,

Obraćamo Vam se povodom projekta „Stepa reciklira“ koji će Udruženje ŽIVIMO ZAJEDNO uz podršku Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine uskoro realizovati u Vašem naselju.

http://www.mpzzs.gov...VO_projekti.pdf

...

Smatramo da će projekat „Stepa reciklira“ doprineti boljitku života stanara u Stepi.

...

Unapred se zahvaljujemo i iskreno se nadamo uspešnoj saradnji.

S poštovanjem,

Tim projekta "Stepa reciklira"

Како ?

• 0

#6 moriarty

moriarty

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 47 posts
Posted 29 August 2016 - 15:31

Evo kako naše komšije ispred 5-ica recikliraju. Pitam ih odakle su došli i znaju li sta je kontejner?

Jutros.
9192f9fec20d20950e6d0325c8fc69cc.jpg
  • 1

#7 dalek

dalek

V.I.P. član

• Members
  • 866 posts
  • Locationstepa

Posted 29 August 2016 - 15:59

Video sam ovo jutros, očajno.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
  • 0

#8 cufta123

cufta123

V.I.P. član

• Members
  • 299 posts
Posted 29 August 2016 - 16:23

Ta slika je svakodnevna i kod dvojki... tuga kakav smo narod...

• 0

#9 ZoBu

ZoBu

V.I.P. član

• Members
  • 2,119 posts

Posted 30 August 2016 - 12:57

Ako je ovakvo stanje ujutru, onda se nameće zaključak da Gradska čistoća ne radi svoj posao za koji ih plaćamo svakog meseca. Ne opravdavajući, naravno, stvaranje ovakvih deponija, mene ova slika pre asocira na štrajk radnika Čistoće (pretpostavljam da je kontejner pun, pa je đubre ostavljeno pored njega).

• 2

#10 ivang

ivang

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 53 posts

Posted 30 August 2016 - 14:53

Da se razumemo, ja cu svakako da podrzim akciju jer je recikliranje dobro. Dobro je za prirodu jer se smanjuju deponije; dobro je za one koji to organizuju jer mogu i da zarade, a da nas to nista ne kosta. Moja cerka i onako stalno pita zasto mi nemamo kontejnere za reciklazu. Moramo da stvaramo svest deci da nije sve za jednokartnu upotrebu.

Ovo ispred petice je redovna pojava jer se kontejner prepuni ili ga zaglave velikim kesama. Nazalost u blizini nema drugog kontejnera pa ljudi ostave smece pored, a ptice i psi to razvuku. Problem je sto je stavljen samo jedan kontejner za prakticno 4 ulaza okrenuta na tu stranu ulice.

• 1

#11 krstic

krstic

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 137 posts
  • Location4V L2

Posted 31 October 2016 - 11:09

Dokle smo stigli sa reciklazom?
Pored toga me zanima jos jedan podatak, imate li osecaja koliko % otpada mislite da vredi reciklirati? (Papir,plastika,staklo,aluminijum...)
To pitam iz razloga sto mislim da je broj PODZEMNIH kontejnera apsolutno dovoljan, a ove dodatne spoljne bi mogli da zamene kontejneri za reciklirajuci materijal.
To sam vec jednom predlozio ali nije razmatrano :P
  • 0

#12 NewUser

NewUser

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 89 posts

Posted 31 October 2016 - 12:08

Radimo sve kontra. Moramo da definisemo prvo korake. Prvo, edukovati komsije cemu sluze kontejneri. Drugo, ne bacati smece gde se stigne. Trece (za koju godinu), pocetak pomenutog projekta. Ja podrzavam akciju.
  • 0

#13 fortuna

fortuna

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 152 posts

Posted 16 February 2017 - 10:12

Da li neko dolazi po cepove koji se skupljaju u holovima zgrada ili se negde nose?
  • 0

#14 mirka

mirka

V.I.P. član

• Members
  • 881 posts
  • Locationtu, kod doma zdravlja....

Posted 17 February 2017 - 23:43

Imate ovde spisak distributivnih centara 

http://cepzahendikep...butivni-centri/

Mi smo sakupili sedam flasa, pa cemo sacekati da jos nakupimo.......

• 0

#15 mnrstp

mnrstp

V.I.P. član

• Members
  • 621 posts
  • Locationuklonjena

Posted 18 February 2017 - 09:10

Da li u ovoj akciji učestvuje i "Gradska čistoća", ili je reč o nezavisnom projektu? Bilo bi lepo kada bi bili usklađeni, pa postavili reciklažne kontejnere za razne vrste plastike. Sama flaša je PET (polietilen), a čep je PP (polipropilen). Sudeći po natpisima na reciklažnim kontejnerima, "Gradsku čistoću" zanima samo PET, pa bi tim pre mogli da sarađuju. Inače, ovih kontejnera u našem naselju i nema, pa plastične flaše, papir i limenke vozim par kilometara do onih koji su mi najbliži. Ranije su slali kese za reciklažu, prošle godine sam se prijavio, ali nisu stigle. U njih se navedene vrste ambalaže odlažu zajedno, a "Gradska čistoća" vrši "mašinsko razdvajanje" (tako piše na sajtu). I tamo gde postoje tri odvojena kontejnera, izgleda da se sadržaj odvozi istim kamionom, pa se postavlja pitanje čemu onda različiti kontejneri. Ima i mnogo nejasnoća. Npr. na sajtu kažu da se "metal" odnosi samo na aluminijumske limenke. Šta raditi sa čeličnim, npr. onim od kafe ili dezodoransa? Šteta da čelik, koji je takođe vredna sekundardna sirovina, završava sa ostalim otpadom. Ili šta raditi sa ostalim plastičnim masama (pre svega PVC, koji se koristi za skoro sve što nije hrana i piće). Mnogo je nejasnoća i nedorečenosti, koje bi se uz samo malo bolju organizaciju mogle prevazići.

• 0

#16 fortuna

fortuna

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 152 posts

Posted 18 February 2017 - 11:03

Na spisku distributivnih centara sa sajta nema ni nase skole ni naseg vrtica.Mozda ne bi bilo lose da se ove dve ustanove uvrste na ovaj spisak?Ako postoji saglasnost naravno.Koliko znam u vrticu se cepovi ionako prikupljaju.
  • 0

#17 Tas 011

Tas 011

V.I.P. član

• Members
  • 707 posts
  • Location3B L1 (413i)

Posted 18 February 2017 - 15:12

@mnrstp

eko kese gradske cistoce sad vise cistoca ne salje postom, ali ih mozete uzeti uz racun infostana u pogonu vozdovac Toplice Milana 1a (tamo gde se i so za posipanje tokom zime takodje moze uz licnu kartu besplatno podici za skupstinu zgrade). Vec dve godine je tako, mi smo se organizovali da svake godine po neko od nas uzme za sve bitno je da imate ili racun infostana ili ident broj sa istog racuna (gore levo na racunu) pa vam daju kese za celu godinu. Iste se iznose nedeljom vece kod najblizeg konterjenra zgradi. O polozaju tog konterjnera treba obavestiti isti pogon vozdovac da bi ga uvrstili u putanju kretanja nedeljom uvece kad te kese skupljaju. Vidim da nase kese odnose, pa ne vidim razloga sto vase ne bi.

Drugo sta god da pise na sajtu, ubacite unutra sve vrste limenki, dezodoranse, od kafe ili bilo cega, i aluminijumske i celicne. Sve se koristi, pustite vi sta pise na sajtu. Takodje obavezno ubaciti tetrapak (mleko, sokovi, kuvani paradajiz, po mogucstvu malo isplaknuti i spljeskati) jer tetrapak reciklira samo jedna fabrika i ako ne bude sirovine stavice kljuc u bravu i otpustiti ljude, tako da su efekti ipak malo siri od zagadjenja.

Tako da zovite vi i uzmite kese prosetajte se nije daleko, bolje nego da nosite bilo gde drugo.

pozdrav

• 0

#18 Tas 011

Tas 011

V.I.P. član

• Members
  • 707 posts
  • Location3B L1 (413i)

Posted 18 February 2017 - 15:24

@mnrstp

gradsku cistocu zanima sve i pet i pp i hdpe, i llimenke svih vrsta i tetrapak. Znaci sve od plastike metala i papira ubacite unutra, pogon za razdvajanje i dalju obradu imaju i to ozbiljan. Jedino ne preradjuju raznu platificiranu ambalazu tipa folije ili kese od prehrambenih proizivoda ili bilo cega drugog  (testenine, toalet papir, i sl ) ali ja ubacujem i to za svaki slucaj, da su nesto novo uveli jer ne stizem da pratim.

pozdrav

• 0

#19 mnrstp

mnrstp

V.I.P. član

• Members
  • 621 posts
  • Locationuklonjena

Posted 18 February 2017 - 17:36

Drugo sta god da pise na sajtu, ubacite unutra sve vrste limenki, dezodoranse, od kafe ili bilo cega, i aluminijumske i celicne. Sve se koristi, pustite vi sta pise na sajtu. Takodje obavezno ubaciti tetrapak (mleko, sokovi, kuvani paradajiz, po mogucstvu malo isplaknuti i spljeskati) jer tetrapak reciklira samo jedna fabrika i ako ne bude sirovine stavice kljuc u bravu i otpustiti ljude, tako da su efekti ipak malo siri od zagadjenja.

Tas 011, hvala na informacijama. Upravo to i radim, oduvek ubacujem i čelične konzerve, jer mi je bilo žao da propadnu. Po logici - mašina već sigurno ima magnet kojim odvaja aluminijum od čelika. :) Drago mi je što sada čujem da se i jedno i drugo reciklira.

Tetrapak do sada uopšte nisam ostavljao za reciklažu, mada je to u principu papir + eventualno malo plastike. Isto kao i PET flaše koji nisu providne (nego su npr. roze, plave ili zelene). Razlog su dosta konfuzne informacije na sajtu. Kada bi naveli kompletnu listu ambalaže koja se može ubacivati u reciklažne kese i kontejnere, i kada bi to osim na sajtu, bilo objavljeno svima (npr. na papiru uz uplatnicu Infostana), verujem da bi ljudi mnogo, mnogo više reciklirali.

• 0

#20 Tas 011

Tas 011

V.I.P. član

• Members
  • 707 posts
  • Location3B L1 (413i)

Posted 19 February 2017 - 14:44

@mnrstp

komsija, sve se reciklira, obavezno ubacite tetrapak (malo isprerite tj napunite vodom i izmuckajte pa prospite pa spljeskajte) jer se iz njega izvlaci aluminijum i papir i to radi samo jedna firma u Srbiji. Ovako cistoca izvlaci sa deponije sve vrste sirovina za reciklazu ali je ona ili polu unistena ili prljava, pa su efekti manji.

Ovako dobija kvalitetniju sirovinu. Ubacite sve od plastike ukljucujuci i tvrdu obojenu platiku (obicno kucna hemija i kozmetika po mogucstvu isto isperite npr fairy, domestos, cif, perwol, venis, pa pakovanja od raznih sampona, regeneratora, krema i ostale kozmetike).

Posaljite im polozaj konterjtnera gde osgtavljte kesu ili ako vam je lakse dobacite je kod nas na raskrsnicu kod Arome bilo koji podzemni kontejner na toj raskrsnici.

pozdrav

• 0

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users