Jump to content

Photo

Struja i sve oko nje

• Please log in to reply
249 replies to this topic

#1 Martin Mystere

Martin Mystere

V.I.P. član

• Moderators
  • 2,908 posts
  • Location4A L1

Posted 21 November 2012 - 14:29

Ima li neko jos neki problem sa strujom - bilo kakav?

Meni je upravo, kada sam posao da ukljucim svetlo u kupatilu, nesto puklo, prekidac za svetlo se zacrneo od cadji i sad mi ne rade svetlo i aspirator u kupatilu. Istovremeno nestali su svi programi na TV (zajednicka antena) i nema svetla u hodniku i na stepenistu, osim na plafonjerama za za hitne slucajeve!

Takodje mi je cudno da sva sijalicna grla rade sa obicnim sijalicama, ali kad probam da stavim stedljivu sijalicu od 15w ili 18w ona ne radi na svim grlima (na jednom radi na drugom ne radi u obe sobe), bez obzira sto njihovi ekvivalenti kod obicnih sijalica rade!?
  • 0

#2 Jeca

Jeca

V.I.P. član

• Members
  • 928 posts

Posted 21 November 2012 - 14:44

Pisali smo o tome, ne sećam se više na kojoj temi, dešavalo se i drugima. Svako rešavao kako je znao, meni je konkretno bio neispravan jedan fasung (sijalično grlo) na sijalici u jednoj sobi, i uvek je dolazilo do kratkog spoja i kuršlusa. Thja. Zamenili smo to grlo i od tada je sve o.k. Nisam isprobavala štedljive sijalice, ne postižem.... Proveri osigurače, takođe, nakon tog vatrometa.
  • 0

#3 Martin Mystere

Martin Mystere

V.I.P. član

• Moderators
  • 2,908 posts
  • Location4A L1

Posted 21 November 2012 - 14:56

Proverio odmah, jedan osigurac je izbacio ali i kad ga vratim aspirator u kupatilu ne radi. Najgore je sto je u onom prekidacu 4 u 1 nesto siguno izgorelo jer je deo za svetlo crn...
  • 0

#4 heisenberg

heisenberg

V.I.P. član

• Administrators
  • 1,484 posts

Posted 21 November 2012 - 15:06

Verovatno je iskočio i glavni osigurač za zgradu koji se obično nalazi negde kod ulaza.
  • 0

#5 Martin Mystere

Martin Mystere

V.I.P. član

• Moderators
  • 2,908 posts
  • Location4A L1

Posted 21 November 2012 - 15:11

Pretpostavio sam da jeste ali ne znam koji je u pitanju... Ne znam ni da li je u ormaricu a ukoliko jeste ovaj je sigurno zakljucan.
  • 0

#6 heisenberg

heisenberg

V.I.P. član

• Administrators
  • 1,484 posts

Posted 21 November 2012 - 15:13

Sigurno jeste u ormariću - mada će najbolje ostale komšije da odgovore na to pitanje. Moraćeš verovatno GDS da pozoveš ako već nemate ključ od ormarića.
  • 0

#7 Martin Mystere

Martin Mystere

V.I.P. član

• Moderators
  • 2,908 posts
  • Location4A L1

Posted 21 November 2012 - 15:18

Danas je cudo na'vatati bilo koga a narocito nekog iz GDS, cak i da nije slava. Meni su jos u dva sata rekli da je elektricar otisao kuci i da nema nikoga, tako da...
  • 0

#8 heisenberg

heisenberg

V.I.P. član

• Administrators
  • 1,484 posts

Posted 21 November 2012 - 15:21

Kapiram da je jedino što preostaje obijanje ormarića...
  • 0

#9 zeljkorm

zeljkorm

V.I.P. član

• Members
  • 672 posts
  • Location6I/L1 (405DJ)

Posted 21 November 2012 - 15:54

Ima li neko jos neki problem sa strujom - bilo kakav?

Meni je upravo, kada sam posao da ukljucim svetlo u kupatilu, nesto puklo, prekidac za svetlo se zacrneo od cadji i sad mi ne rade svetlo i aspirator u kupatilu. Istovremeno nestali su svi programi na TV (zajednicka antena) i nema svetla u hodniku i na stepenistu, osim na plafonjerama za za hitne slucajeve!

Takodje mi je cudno da sva sijalicna grla rade sa obicnim sijalicama, ali kad probam da stavim stedljivu sijalicu od 15w ili 18w ona ne radi na svim grlima (na jednom radi na drugom ne radi u obe sobe), bez obzira sto njihovi ekvivalenti kod obicnih sijalica rade!?

ala ga je opravio....

Sijalicna grla koja se danas prodaju su ili kineskog porekla ili jako loseg kvaliteta, pa prave dosta problema.
Ako samo sij. grlo pogledas videces da donji kontakt (ono perce) ne naleze dovoljno dobro na kontakt od sijalice. Tokom rada usled protoka el. energije dolazi do prekida stalnog kontakta i varnicenja koje kao posledicu ima da se stvara tako zvani elektro luk koji u veoma kratkoj jedinici vremena moze da povuce extremno visoku jacinu struje. Usled naglog skoka potrosnje aktiviraju se sistemi zastite u obliku automatskih osiguraca u stanskim tablama ili spratnim ormanima. Ne retko se dogadja da "izbaci" i osigurac u GRO ormanu (glavni razvodni orman, u kojem stoje satovi).
Savet, zameni sijalicna grla ili popravi kontakte na njima (naravno kada sistem nije pod naponom).
Iz istog ovog razloga ti i stedljive sijalice koje imaju po pravilu krace kontakte ne nalezu dobro u "fasung" i ne mogu da zatvore strujno kolo (citaj ne svetle).
Ovo je dosta cest problem, svaka druga varijacija ne moze se generalizovati i zahteva interveciju kvalifikovanog lica.

Osigurace u GRO ormanu, nemoj samostalno da dizes!

Nadji nekog od elektricara sa gradilista koji ce to umesto tebe uraditi, iskljuci/zameni prekidac u onom 4u1 i budi pazljuiv!

Poz.
  • 0

#10 Martin Mystere

Martin Mystere

V.I.P. član

• Moderators
  • 2,908 posts
  • Location4A L1

Posted 21 November 2012 - 16:30

Ma do sutra ne diram nista a onda zovem elektricara da to resi - valjda se dve godine garancije odnosi i na to...
  • 0

#11 kokica

kokica

V.I.P. član

• Members
  • 321 posts
  • Location4A, L1-411ž

Posted 21 November 2012 - 20:51

Mislim da je zeljkorm u pravu. Narocito ovo oko sijalicnih grla. Stan u kojem jos uvek zivimo je u novoj zgradi, prvi smo stanari i desavaju se iste stvari. Doduse, tako je bilo u pocetku, sada vec ne. Osigurac u zgradi iskace s' vremena na vreme. Kada se to desi, nestane ili kablovske ili faza po vertikali ili svakojake cudne situacije. Redovno tom iskakanju osiguraca u zgradi prethodi paljenje alarma u autu koji je parkiran pored bandere za struju ispred zgrade. Znaci, spooky :lol: . Sve u svemu, odavno se nije desilo. Osiguraci u stanu redovno iskacu, stavljeni su najjeftiniji, mora da se zovne elektricar da stavi neke bolje :D. Sijalicna grla su ocaj. Sijalice pregorevaju svaki drugi dan, lepe se za grlo, pa ne mogu da se izvade...pucaju kad se upali svetlo itd...
Ja sam navikla na te situacije, i nekako tripujem da je to tako u novim zgradama dok se ne stabilizuje napon ahhahahahaa. I naravno da ce ovi iz Energoprojekta to da srede. Pa sigurno nije nasa krivica sto nestane faze u zgradi kad uplaim svetlo u kupatilu. Ili je predvidjeno da k...mo u mraku.
Uuuuu, a kad se tek svi uselimo, pa krene da puca. A mozda i bolje radi pod opterecenjem , pa se iznenadimo :D. Ih bre komshija, vec si "pokvario" zgradu :lol: . Sad treba da se useljavam po mraku. Sta bre palis svetlo kad ides u wc, mislim stavrno ;).
  • 0

#12 Bakivet

Bakivet

V.I.P. član

• Members
  • 708 posts
  • Location4GL1

Posted 22 November 2012 - 10:39

Nama su prvih dana pregorevale non-stop sijalice u stanu. Sada imamo neke štedljive ,GE, koje , verovatno , imaju neku vrstu prigušnice tj. odloženogg starta pa se pale sekund kasnije kada se napon stabilizuje u fasungu (predpostavka).
Zato, u hodniku nijedna sijalica nemože da sastavi 15 dana. Planiram , sledeći put kad budem išao u neki megamarket da doniram i za hodnik jednu štedlivu da ne bauljamo po mraku.
Da li je problem što smo blisu trafou ,ili je nešto drugo po sredi , čuće se.
  • 0

#13 Martin Mystere

Martin Mystere

V.I.P. član

• Moderators
  • 2,908 posts
  • Location4A L1

Posted 22 November 2012 - 12:18

Bio danas majstor i zamenio deo na prekidacu, kaze bila fabricka greska pa doslo do kucslusa...
Za grla kaze da su stavljena najjeftinija kineska ali za njihove potrebe provere da li sve radi, sto je plus za nas, i da ce kad stavimo plafonjere sa grlima sve da bude OK. Da vidimo i to...

@ kokica

I zena mi stalno kaze da pokvarim sve cega se dohvatim... :P
  • 0

#14 zeljkorm

zeljkorm

V.I.P. član

• Members
  • 672 posts
  • Location6I/L1 (405DJ)

Posted 22 November 2012 - 13:30

I zena mi stalno kaze da pokvarim sve cega se dohvatim... :P

-po sistemu nahrani prasice, i ne diraj dugmice! :lol: :lol: :lol:
  • 0

#15 zhorzh

zhorzh

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 56 posts
  • Location4V, L1

Posted 23 November 2012 - 18:49

...i meni umiru sijalice jedna za drugom.. Poslednja kada je pregorela iskočio je i glavni osigurač. S obzirom da je bilo 23h morao sam da ga ja uključim a prethodno sam morao da uključim osvetljenje u ulazu jer je odjednom prestalo da radi. I tu je osigurač bio spušten ili ga je neko spustio, da prostite.... ;) sve u svemu za sad radi.
  • 0

#16 boschke

boschke

Member

• Members
  • PipPip
  • 25 posts
  • Location4G L1

Posted 04 December 2012 - 13:04

Izgleda da sutra nemamo struje (bar moja zgrada, nisam skontao jos ostale brojeve u naselju :) )

http://www.edb.rs/in...pper&Itemid=179

Планирана искључења за датум: 2012-12-05

Вождовац 08:30 - 13:30 БЕРАНСКА: 18-24Г,58-58В,13Б,35, КУМОДРАШКА: 354-372, МИЛИЋА МАРИНОВИЋА: 2-14,1-23, ВОЈВОДЕ СТЕПЕ: 376-378,382-384,388-392,412,416-420,389А-389Б,401-403,411-421Б,429-445А,
  • 0

#17 Vlada85

Vlada85

V.I.P. član

• Members
  • 3,520 posts
  • Location4E, L3

Posted 04 December 2012 - 13:15

Izmereni napon u zgradi varira od 230 do 280 volti! Slikano i poslato pretece pismo EDBu i GDSu da ukoliko se ne resi do kraja nedelje prijavice se nadleznim organima (citaj MUP), i uopste se ne salim....
GDS se javio i izvrsice merenja i proveru instalacija kod mene u zgradi (inace sam pristupio kad predsednik skupstine stanara i lupio pecat na zahtev)...
  • 0

#18 Jeca

Jeca

V.I.P. član

• Members
  • 928 posts

Posted 04 December 2012 - 13:24

@ boschke Hvala, komšija, što si nam skrenuo pažnju na planirano isključenje. Za vikend obavezno bar subotom ili nedeljom nema struje po pola dana, ali uvek naivno zaboravim da pogledam obaveštenje, pa posle ne znam šta ću od sebe...

@Vlada85 Dobro si uradio, komšija, neka si ih prozvao, neka se bave malo utvrđivanjem činjenica. Bože, šta sve neće da nas snađe.
  • 0

#19 očajnikupac

očajnikupac

Member

• Members
  • PipPip
  • 10 posts

Posted 13 December 2012 - 20:01

[u]hahahaha...da se nasmejem od muke - znate li šta su rekli jednoj, kada se žalila - pa šta ste hteli, stan za 65 ooo evra...mislim, ko da je kupovala džak paprika na nevidjeno
  • 0

#20 Martin Mystere

Martin Mystere

V.I.P. član

• Moderators
  • 2,908 posts
  • Location4A L1

Posted 16 December 2012 - 20:14

Ljudi sta da radim ako po svoj prilici iskoci/iskoce glavni osiguraci u ormaricu u prizemlju (naravno zakljucanom)? Ima li neko kljuc od ormarica ili mogu samo da sednem i placem?

Nesto se desilo i ne radi mi vise od pola uticnica u dnevnoj i spavacoj (rade samo one uticnice blizu i na zidu sa prozorima), niti u kuhinji! Na tabli iznad ulaznih vrata je izbacio samo jedan osigurac od 10A ali kada ga vratim nema efekta!
  • 0

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users