Jump to content

Photo

Refinansiranje subvencionisanog kredita

• Please log in to reply
227 replies to this topic

#21 Sancho

Sancho

V.I.P. član

• Members
  • 269 posts
  • Location4D L2

Posted 03 June 2016 - 13:21

Komšije, 

ovih dana je sve aktuelnija priča oko refinansiranja stambenih kredita.

Da li je neko radio nešto slično, kakva su saznanja? 

• 0

#22 Peace

Peace

V.I.P. član

• Members
  • 306 posts
  • Location4Đ L2

Posted 03 June 2016 - 22:27

Subvencionisani kredit se verovatno ne isplati refinansirati, jer se u tom slučaju refinansira i drzavin deo kredita...

Sent from my LG-D858HK using Tapatalk
  • 0

#23 fortuna

fortuna

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 157 posts

Posted 15 November 2016 - 14:24

A komercijalni? Da li se on isplati? Molim nekog ekonomistu da se ukljuci u diskusiju. Treba mi prijateljski strucan savet oko refinansiranja stambenog kredita, da li ulaziti u tu pricu ili ne. Turska banka ima veoma povoljne uslove.

• 0

#24 Ecc

Ecc

Newbie

• Members
  • Pip
  • 5 posts

Posted 17 November 2016 - 12:30

Isplativost refinansiranja stambenog kredita se meri sa vise faktora, kao sto su: na koliki period je inicijalno uzet kredit, kolika je glavnica, koliko je vec rata otplaceno, kolika je razlika u kamatnim stopama izmedju kredita, itd...Takodje, troskove refinansiranja uglavnom prate i troskovi nove procene, novog upisa hipoteke na drugu banku, kursnih razlika, itd. Sve u svemu, da bi se dao odgovor na pitanje o isplativosti, mora se izvrsiti obracun, a za to su potrebni podaci. 

Svaki kredit, pa i sa subvencijom, moze da se refinansira, samo je procedura malo komplikovanija i ceka se do tri meseca (negde brze, negde sporije). Refinansira se samo deo koji je uzet od banke, jer se deo koji je uzet od dzave svakako ne refinansira, jer nema kamate, pa samim tim nema sta da se refinansira! 

Pre refinansiranja, kao opcija broj 1, treba da vam bude pokusaj da sa bankom, kod koje trenutno imate kredit, pregovarate o smanjenju kamatne stope. Iskustva su razlicita, neke banke hoce da izadju u susret, neke nece. Iskreno, ja sam uspeo da oborim kamatnu stopu za 1 procentni poen, sto je dobar posao. Ako uspes da oboris inicijalnu kamatnu stopu, onda nema svrhe da refinansiras kredit.

• 1

#25 brankaz

brankaz

V.I.P. član

• Members
  • 230 posts
  • Location2B lam.1

Posted 17 November 2016 - 16:46

Isplativost refinansiranja stambenog kredita se meri sa vise faktora, kao sto su: na koliki period je inicijalno uzet kredit, kolika je glavnica, koliko je vec rata otplaceno, kolika je razlika u kamatnim stopama izmedju kredita, itd...Takodje, troskove refinansiranja uglavnom prate i troskovi nove procene, novog upisa hipoteke na drugu banku, kursnih razlika, itd. Sve u svemu, da bi se dao odgovor na pitanje o isplativosti, mora se izvrsiti obracun, a za to su potrebni podaci. 

Svaki kredit, pa i sa subvencijom, moze da se refinansira, samo je procedura malo komplikovanija i ceka se do tri meseca (negde brze, negde sporije). Refinansira se samo deo koji je uzet od banke, jer se deo koji je uzet od dzave svakako ne refinansira, jer nema kamate, pa samim tim nema sta da se refinansira! 

Pre refinansiranja, kao opcija broj 1, treba da vam bude pokusaj da sa bankom, kod koje trenutno imate kredit, pregovarate o smanjenju kamatne stope. Iskustva su razlicita, neke banke hoce da izadju u susret, neke nece. Iskreno, ja sam uspeo da oborim kamatnu stopu za 1 procentni poen, sto je dobar posao. Ako uspes da oboris inicijalnu kamatnu stopu, onda nema svrhe da refinansiras kredit.

A kod koje banke, ako nije tajna, si to uspeo?

• 0

#26 Peace

Peace

V.I.P. član

• Members
  • 306 posts
  • Location4Đ L2

Posted 17 November 2016 - 17:52

I kako to da se refinansira samo deo kod banke, a ne i države? Ja sam pokušao to, jer sam sracunao da mi se isplati, ali kad sam pokusao, objasnili su mi kod banke u kojoj sam hteo da refinansiram da se oba dela refinansiraju, što mnogo utiče na ukupnu cifru, i potpuno menja stvar...

Sent from my LG-D858HK using Tapatalk
  • 0

#27 Ecc

Ecc

Newbie

• Members
  • Pip
  • 5 posts

Posted 17 November 2016 - 20:54

U pravu si, tek sam sada skontao sta sam napisao. Hteo sam da kazem upravo suprotno - da se refinansira sve ukupno. Koliko se secam, a malo sam ispao iz banke i price, ukoliko se ide na prevremnu otplatu ili refinansiranje pre pete godine otplate, treba i saglasnost nadleznog ministarstva, za duze od pet godina ne treba (ne znam stvarno da li ovaj uslov jos uvek vazi). Medjutim, kada se refinansira, posto se refinansira ceo kredit, sa sve subvencijom, tako se gubi pravo na subvenciju i drugoj banci se placa rata po novoj kamati, ali visem iznosu kredita. Znaci, moze da se refinansira, ali se gubi subvencija i refinansira se ceo iznos. Suska se da moze da dodje do promene, ali to je sve na dugom stapu i ne verujem da ce to skoro...

Naravno, opet kazem treba imati u vidu troskove koji prate refinansiranje, jer je potrebno izvaditi novi list nepokretnosti, uraditi novu procenu vrednosti stana, uraditi novu založnu izjavu i uspostaviti novu hipoteku. Nakon refinansiranja, važno je da u katastru podnesete zahtev za brisanje hipoteke prethodne banke kako nekretnina ne bi bila opterećena sa dve hipoteke.

Sve je to jako komplikovano i osim da vam je deo drzave jako mali, tesko da se isplati. Bolje opet pokusati sa bankom razgovarati o smanjenju kamatne stope. 

Ako nekog bas interesuju konkretne cifre, mogu da izracunam novu ratu posle refinansiranja ili sta vec kome treba.

• 0

#28 heisenberg

heisenberg

V.I.P. član

• Administrators
  • 1,472 posts

Posted 18 November 2016 - 10:03

Ja sam sada u procesu refinansiranja, doduše ja imam komercijalni kredit, bez subvencije. Kako sam izračunao, za vremenski period na koji sam ja uzeo kredit, uštedeću ukupno 26000€ do kraja kredita. 

Kada sam uzimao bilo je 4.5% + 6M euribor, sada će mi biti 2.9% + euribor (što je sada 2.7). Naravno, tu ide i trošak prevremene otplate, novog osiguranja kod NKOSKa, itd, ali mi se na kraju solidno isplati. 

• 0

#29 Mad Mike

Mad Mike

V.I.P. član

• Members
  • 526 posts
  • Location6Z L1

Posted 18 November 2016 - 10:29

@heisenberg pricas o refinandiranju u istoj banci ili drugoj?

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
  • 0

#30 heisenberg

heisenberg

V.I.P. član

• Administrators
  • 1,472 posts

Posted 18 November 2016 - 10:31

U drugoj banci, konkretno u Banka Intesa.

• 0

#31 NewUser

NewUser

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 89 posts

Posted 18 November 2016 - 10:39

A da li je neko imao iskustva sa smanjenjem kamate u istoj banci? Ja imam komercijalni u Intesi.
  • 0

#32 fortuna

fortuna

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 157 posts

Posted 18 November 2016 - 10:45

Da li je neko pokusao ili uspeo da obori kamatu u Societe?
  • 0

#33 mirka

mirka

V.I.P. član

• Members
  • 895 posts
  • Locationtu, kod doma zdravlja....

Posted 18 November 2016 - 11:09

Ja sam sada u procesu refinansiranja, doduše ja imam komercijalni kredit, bez subvencije. Kako sam izračunao, za vremenski period na koji sam ja uzeo kredit, uštedeću ukupno 26000€ do kraja kredita.
Kada sam uzimao bilo je 4.5% + 6M euribor, sada će mi biti 2.9% + euribor (što je sada 2.7). Naravno, tu ide i trošak prevremene otplate, novog osiguranja kod NKOSKa, itd, ali mi se na kraju solidno isplati.

I mi smo u fazi refinansiranja subvencionisanog kredita....samo što Inteza tvrdi pazar i neće da smanji ispod 3,65 ili 3,45 sa životnim osiguranjem... za sad su najpovoljniji Erste i Rajfajzen..........savet za sve je da idu u više banaka i uzmu ponude, ne treba odmah pristati na prve ponude, jer kad se malo nećkate spustiće procenat..........što se tiče subvencije - u nekim bankama mora i taj subvencionisani deo da se refinansira, a u nekima ne ( kako i zašto, nisam sigurna), zavisi i od toga koji model subvencije je uzet........ najbezbolnije je uzeti ponude od drugih banaka, pa sa time otići u matičnu banku i tražiti smanjenje kamate, tu onda nema cimanja oko dodatnih papira.....
  • 1

#34 Ecc

Ecc

Newbie

• Members
  • Pip
  • 5 posts

Posted 18 November 2016 - 11:14

Kao sto napisah, ja sam smanjio kamatu za jedan procentni poen kod iste banke. Mislim da je sve individualno i da banka radi po principu slucaj po slucaj, klijent po klijent! Mnoge banke imaju dodatne uslove koje klijent mora da ispuni (kao sto rece mirka zivotno i slicno). U svakom slucaju, vredi pokusati. Nista ne kosta, a vredi! 

• 0

#35 fortuna

fortuna

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 157 posts

Posted 18 November 2016 - 11:18

A zivotno osiguranje?Moze li i ono da se smanji nekako odn.refinansira kod nekog drugog?
  • 0

#36 Ecc

Ecc

Newbie

• Members
  • Pip
  • 5 posts

Posted 18 November 2016 - 11:36

A zivotno osiguranje?Moze li i ono da se smanji nekako odn.refinansira kod nekog drugog?

Osiguranje svakako mora da ti pokriva i novi (refinansirani) kredit. U slucaju da refinansiras, samo vinikuliras na drugu banku.

E, sad, mogao bi da otkazes trenutno osiguranje, kada budes refinansirao i da uzmes neko povoljnije, ako ga ima na trzistu, pa da vinikuliras to povoljnije u korist nove banke, ali to je isto ''jahanje''. Verovatno bi ti bilo manje jer refinansiras manji iznos od inicijalnog kredita, pa samim tim osiguravas manju sumu. Probaj. 

Sistem je napravljen samo da oteza, nikako da olaksa  :ugeek:

• 0

#37 heisenberg

heisenberg

V.I.P. član

• Administrators
  • 1,472 posts

Posted 18 November 2016 - 12:25

I mi smo u fazi refinansiranja subvencionisanog kredita....samo što Inteza tvrdi pazar i neće da smanji ispod 3,65 ili 3,45 sa životnim osiguranjem... za sad su najpovoljniji Erste i Rajfajzen..........savet za sve je da idu u više banaka i uzmu ponude, ne treba odmah pristati na prve ponude, jer kad se malo nećkate spustiće procenat..........što se tiče subvencije - u nekim bankama mora i taj subvencionisani deo da se refinansira, a u nekima ne ( kako i zašto, nisam sigurna), zavisi i od toga koji model subvencije je uzet........ najbezbolnije je uzeti ponude od drugih banaka, pa sa time otići u matičnu banku i tražiti smanjenje kamate, tu onda nema cimanja oko dodatnih papira.....

Ne znam što vam nude toliku kamatu, ovo je deo standardne ponude:

http://www.bancainte....1053.html#ta12

• 0

#38 NewUser

NewUser

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 89 posts

Posted 18 November 2016 - 13:37

Evo meni je sada banka Intesa samo preko telefona kao dobar dan spustila kamatu sa 4.05 na 3.45. Naravno posto su u guzvi tek u decembru. Verujem da moze i nize face to face. Komercijalni kredit je u pitanju.
  • 0

#39 Vlada85

Vlada85

V.I.P. član

• Members
  • 3,493 posts
  • Location4E, L3

Posted 18 November 2016 - 13:43

Isto sa ove strane sa Raiffeisen... Cekam finalnu ponudu ali predlazem svima da prvo idu na varijantu aneksiranja kredita...

Stambeni krediti predstavljaju veliki udeo u kompletnom portfoliu...Nece se oni tako lako odreci kajmaka...

• 0

#40 dalek

dalek

V.I.P. član

• Members
  • 866 posts
  • Locationstepa

Posted 18 November 2016 - 14:04

Evo meni je sada banka Intesa samo preko telefona kao dobar dan spustila kamatu sa 4.05 na 3.45. Naravno posto su u guzvi tek u decembru. Verujem da moze i nize face to face. Komercijalni kredit je u pitanju.

Znaju da ti se isplati da refinansiras kod druge banke. Šta sa nama koji smo na subvencionisanom, dal vredi praviti proračune u nadi da spuste maržu makar za 0.5

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
  • 0

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users