Jump to content

Photo

Posle ključeva: porez

• Please log in to reply
256 replies to this topic

#1 pera_detlic

pera_detlic

V.I.P. član

• Moderators
  • 419 posts
  • Location4Z lamela 2

Posted 24 July 2012 - 08:03

Slična tema kao i prethodna vezana za struju:

Šta je potrebno za prijavu, koja je procedura, gde se ide i koji je rok za ovo?
  • 0

#2 stanislaw

stanislaw

V.I.P. član

• Members
  • 394 posts
  • Location4G3

Posted 24 July 2012 - 09:56

Komšiji Mik0 su rekli da će poreska prijava ići po automatizmu i moguće da je čovek u pravu. Zašto bi država čekala da mi jednog lepog dana eventualno podnosimo poresku prijavu, kad može da zbirno povuče podatke od GDS-a i odmah nam razreže porez? Država uvek deluje proaktivno kad je naplata u pitanju, a reaktivno kad su naša prava u pitanju. Nije isključeno da će nam na kuću stizati rešenja o utvrđenom porezu i bez našeg učešća.

U tom slučaju nešto drugo je bitno: bez odlaganja prijavljivati bar nekog da živi u useljenom stanu. Porez na prazan stan je značajno veći, za više desetina procenata. Dokaz o tome ko je prijavljen u stanu treba podneti upravi prihoda najkasnije u žalbenom roku dostavljenog rešenja kojim se utvrđuje porez.
  • 0

#3 gox

gox

V.I.P. član

• Members
  • 222 posts
  • Location4Z lamela2

Posted 24 July 2012 - 20:19

"Ljubazno" osoblje odeljenja za poreze u opštini Voždovac gde smo podnosili "fiktivnu" poresku prijavu su nam rekli da u roku od (ako se sećam) 15 dana od primopredaje objekta, moramo da se javimo radi prijave imovine. Seća li se još neko šta su mu rekli?
  • 0

#4 stanislaw

stanislaw

V.I.P. član

• Members
  • 394 posts
  • Location4G3

Posted 24 July 2012 - 22:17

To se možda odnosi na vas Voždovčane koji ste pisali poresku prijavu na nulu, pa sad to treba ažurirati. Oni kojih nema u evidenciji opštine Voždovac možda mogu da sačekaju da ih poreznici sami nađu kod GDS-a, mada treba se još raspitati...
  • 0

#5 zbuha

zbuha

V.I.P. član

• Members
  • 532 posts
  • Location4EL2 - 17.05.2012.

Posted 24 July 2012 - 22:25

Evo redosleda kako je odradila moja zena ...

Rok za prijavu imovine je 15 dana.
Prvo odes u MUP i promenis adresu prebivalista jer se dobija umanjenje poreza na nekretninu.

Prepisano - Za prijavu imovine neophodno je dostaviti:
- popunjenu poresku prijavu PPI2 (nabavka prijave glavni ulaz Opstine)
-ispravu na osnovu koje je imovina stecena (ugovor o kupoprodaji)
-dokaz da vlasnik i clanovi domacinstva koriste imovinu (fotokopija LK - LK sa cipom na uvid za vlasnike i punoletne clanove, za maloletne clanove kopiju prijave boravka)
Napomena: prijava mora biti potpisana i popunjena u celini

PPI2 se moze naci i na http://www.poreskaup...rasci/PPI-2.pdf

Porez na stan od 65m2 za koji je sacinjen zapisnik o primopredaji dana 17.05.2012., iznosi oko 5.000,00 dinara; prijavljen je samo 1 clan domacinstva (vlasnik).
  • 0

#6 stanislaw

stanislaw

V.I.P. član

• Members
  • 394 posts
  • Location4G3

Posted 24 July 2012 - 22:31

Porez na stan od 65m2 za koji je sacinjen zapisnik o primopredaji dana 17.05.2012., iznosi oko 5.000,00 dinara; prijavljen je samo 1 clan domacinstva (vlasnik).

Da li je to iznos za preostalu polovinu 2012. godine? To bi značilo oko duplo više za 2013...

Sad gledam obrazac prijave, da li ima neke veze šta se piše za dan početka korišćenja, površinu terase, da li ima veze šta se stavlja pod kvalitet objekta za fasadnu ciglu, bakarni lim...
  • 0

#7 zbuha

zbuha

V.I.P. član

• Members
  • 532 posts

Posted 24 July 2012 - 22:38

Da li je to iznos za preostalu polovinu 2012. godine? To bi značilo oko duplo više za 2013...

To je iznos za period od 17.05.2012 do 31.12.2012 (65m2); prijavljena je samo vlasnica.
  • 0

#8 Mik0

Mik0

V.I.P. član

• Members
  • 232 posts
  • Location4z l1

Posted 24 July 2012 - 23:11

Na zgradi 4z nije bakarni lim ako ste mislili vec plasticne olucne cevi.
  • 0

#9 Mik0

Mik0

V.I.P. član

• Members
  • 232 posts
  • Location4z l1

Posted 24 July 2012 - 23:16

Zaboravio sam da vas pitam u mom stanu nece niko biti prijavljen vec ce povreeno neko od nas boraviti dali moze tako . Dali porez dolazi na staru adresu gde je kupac ranije bio prijavljen , hvala na odgovoru.
  • 0

#10 zbuha

zbuha

V.I.P. član

• Members
  • 532 posts

Posted 24 July 2012 - 23:43

Zaboravio sam da vas pitam u mom stanu nece niko biti prijavljen vec ce povreeno neko od nas boraviti dali moze tako . Dali porez dolazi na staru adresu gde je kupac ranije bio prijavljen , hvala na odgovoru.

PU nije bitno da li ce neko biti prijavljen u novom stanu i da li ce boraviti u istom. To je Vasa licna odluka. Kako god, porez mora da se placa :D
Mislim da se poreska resenja mogu dostvaljati na bilo koju adresu koju navedete u PPI2 (napomena). U svakom slucaju, o adresi dostave moracete da se raspitate u PU.
  • 0

#11 mirka

mirka

V.I.P. član

• Members
  • 881 posts
  • Locationtu, kod doma zdravlja....

Posted 24 July 2012 - 23:54

Nije bitno da li je iko prijavljen u stanu, samo je porez manji ako onaj ko ga plaća ujedno i živi u njemu. Vi sami odlučujete na koju će vam adresu stizati račun.....
  • 0

#12 CrownlessPhoenix

CrownlessPhoenix

V.I.P. član

• Members
  • 323 posts
  • Location4Z L1

Posted 29 July 2012 - 12:35

Dakle, da bi mi porez za stan bio manji, treba da prebacim mesto prebivalista iz roditeljske kuce u stepu, ako sam dobro shvatila? I za to imam 15 dana od dana kada sam dobila kljuceve?
  • 0

#13 pera_detlic

pera_detlic

V.I.P. član

• Moderators
  • 419 posts
  • Location4Z lamela 2

Posted 29 July 2012 - 14:50

Dakle, da bi mi porez za stan bio manji, treba da prebacim mesto prebivalista iz roditeljske kuce u stepu, ako sam dobro shvatila? I za to imam 15 dana od dana kada sam dobila kljuceve?

Za promenu prebivališta ne znam koji je zakonski rok, ali u MUP Voždovac se sve to vrlo brzo završava (najviše vremena se izgubi dok se skenira ugovor)
  • 0

#14 CrownlessPhoenix

CrownlessPhoenix

V.I.P. član

• Members
  • 323 posts
  • Location4Z L1

Posted 29 July 2012 - 15:15

Zakonski rok za promenu prebivalista je 8 dana od kad je promenjeno, ali sm mislila na 15 dana za prijavu poreskoj. :D
  • 0

#15 CrownlessPhoenix

CrownlessPhoenix

V.I.P. član

• Members
  • 323 posts
  • Location4Z L1

Posted 30 July 2012 - 17:06

odes u MUP i promenis adresu prebivalista jer se dobija umanjenje poreza na nekretninu.

Ono sto me jos zanima, a ne uspevam da nadjem na netu, je koliko iznosi to umanjenje poreza?
  • 0

#16 anelej

anelej

Member

• Members
  • PipPip
  • 24 posts
  • Location4I L2

Posted 30 July 2012 - 17:15

Otprilike 50%...
  • 0

#17 CrownlessPhoenix

CrownlessPhoenix

V.I.P. član

• Members
  • 323 posts
  • Location4Z L1

Posted 01 August 2012 - 11:14

Postajem veoma dosadna na ovoj temi, al sta cu, jos sam zelena s papirologijama, nemam iskustva. :D
Moze li neko da mi kaze adresu na kojoj treba da se prijavi porez?
I koja je razlika izmedju knjizenja stana i prijave poreza?
  • 0

#18 stanislaw

stanislaw

V.I.P. član

• Members
  • 394 posts
  • Location4G3

Posted 01 August 2012 - 11:28

Moze li neko da mi kaze adresu na kojoj treba da se prijavi porez?

Filijali uprave prihoda koja se nalazi u zgradi tvoje opštine. A to praktično znači da prvo prijaviš prebivalište na opštini Voždovac, pa potom i poresku prijavu na istoj opštini.

I koja je razlika izmedju knjizenja stana i prijave poreza?

Uknjiženjem stana dobijaš tapiju da je to tvoje i da je sve čisto (jer preduslovi za to su redom legalnost, lokacijske, građevinske, upotrebne dozvole, raščišćeni imovinskopravni računi...)
Upravo iz tih razloga mnogi stanovi u Beogradu još nisu ili ne mogu biti uknjiženi, samo što neuknjiženost stana nikoga ne oslobađa obaveze plaćanja poreza, kao i da jeste uknjižen.

Mene nešto drugo interesuje. U poreskoj prijavi stoje rubrike za datum izdavanja građevinske, upotrebne dozvole, ulaženja u posed, početka korišćenja... Ovi datumi se koriste za utvrđivanje datuma nastanka poreske obaveze, ali nije mi jasno kako, odnosno koji tu datumi imaju prioritet.
Drugim rečima, mogu li ja da određeno vreme odložim poresku prijavu, da se ne prijavim odmah na novu adresu i da kažem aha, stan nije počeo da se koristi, kad počne da se koristi onda ću prijaviti poresku obavezu?
Mislim da je komšija Mik0 pisao da su mu rekli da prijava poreza može ići po automatizmu, a ja pretpostavljam da bi to moglo da znači da kad poreznicima dosadi da čekaju nečiju poresku prijavu, oni mogu lepo da pokupe podatke iz kupoprodajnih ugovora od GDS-a, razrežu svakome poresku obavezu, dostave rešenja o tome na staru adresu, a onda ja imam žalbeni rok od 15 dana od dana dostavljanja rešenja da se prijavim na novu adresu i tražim umanjenje poreza po tom osnovu? Da li sam u pravu?
  • 0

#19 heisenberg

heisenberg

V.I.P. član

• Administrators
  • 1,469 posts

Posted 01 August 2012 - 13:14

Upadam sad kao padobranac, ali otprilike je vezano pitanje za temu.

Da li ja sada mogu da se prijavim na adresu iz kupoprodajnog ugovora iako nije još završena zgrada? U ugovoru piše rok 3. jul tako da što se tiče toga, mogao bih. Prošli put kada sam menjao trebalo je samo poneti ličnu kartu vlasnika stana i sopstvenu ličnu kartu, u mom slučaju samo jednu ličnu kartu sada.

Treba da registrujem kola sada, a neću da nakon mesec-dva opet menjam prebivalište, pošto ću se, po svemu sudeći, useliti početkom novembra.
  • 0

#20 stanislaw

stanislaw

V.I.P. član

• Members
  • 394 posts
  • Location4G3

Posted 01 August 2012 - 13:19

Da li ja sada mogu da se prijavim na adresu iz kupoprodajnog ugovora iako nije još završena zgrada? U ugovoru piše rok 3. jul tako da što se tiče toga, mogao bih.

Ništa ne košta da probaš, pa javi kako je prošlo. Ne vidim zašto bi se MUP bavio kašnjenjima GDS-a a i šta ih briga, šta ih se tiče i da si provalio u stan izgubivši strpljenje...
  • 0

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users