Jump to content

Photo

IKEA tura

• Please log in to reply
53 replies to this topic

#41 Mili

Mili

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 32 posts
  • Location1B L2

Posted 14 May 2013 - 22:05

Našao sam na sajtu cenovnik za iznajmljivanje prevoza: http://bgkombi.com/index.php/tutorials
Ukoliko je važeći, putnički kombi bi nas izašao oko 100 evra, vinjeta i putarina još 20tak evra. Gorivo oko 100-120 evra. To je ulupno oko 250 evra.

Bilo bi dobro kad bi mogli da napunimo kombi robom u vrednosti od bar 1500-2000 evra, tada bi nam se put najviše isplatio. Od tog iznosa bi na povraćaj poreza dobili 14% ali bi zato platili carinu i porez našima.
  • 0

#42 ivancosic

ivancosic

V.I.P. član

• Administrators
  • 1,609 posts
  • Location4J L3

Posted 14 May 2013 - 23:34

Da to je bila moja kombinacija na vrednost od oko 1200€, izašlo me isto kao i da sam kod nas naručio, ali imam jedno iskustvo više. Negde je granica isplativosti na 1500+

Govorim o teretnom terminalu, teretnom kombiju, carini na osnovu računa, pravljenju carinskih papira itd.

Transport je ispao oko 300E, (ali sam dobio džabe kombi za selidbu par dana kasnije :D)
Carina je ispala oko 35000 din
PDV sam dobio nazad oko 27000
  • 0

#43 ivancosic

ivancosic

V.I.P. član

• Administrators
  • 1,609 posts
  • Location4J L3

Posted 14 May 2013 - 23:35

Kada sam napisao "putnički" kombi onda sam mislio na
1) zaboravite povraćaj PDV-a
2) na granici kažete "ma za ličnu upotrebu"

Šansa je velika da će vas ili pustiti ili tražiti nešto sitno da vas puste
  • 0

#44 malamaja

malamaja

V.I.P. član

• Members
  • 491 posts
  • Location2E L2

Posted 15 May 2013 - 11:57

Možemo da uzmemo veliki kombi, verujem da bi ga napunili (ja bi se lično potrudila, hahaha) ili da lepo kao što Ćosić kaže uzmemo putnički pa svak po kesu u ruke i pravimo se Toše, a ispod sedišta kutije sa daskama, hahahaha :-) Za ovu drugu varijantu nam treba onda još komšija, pa da idemo na ekskurziju :-)

Ivane nije isto kad naručuješ i kad kupuješ lično, pošto ovi naši preprodavci sad uzimaju veću proviziju. Meni su za jednu stolici koja košta 60e, tražili 10 000 rsd. Čini mi se da je to ipak preko 30% :-S
  • 0

#45 Mili

Mili

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 32 posts
  • Location1B L2

Posted 15 May 2013 - 16:20

Ivane, hvala na korisnim savetima!
@malamaja, problem sa ekskurzijom je taj što ćemo morati da oborimo sedišta zbog većeg prtljažnog prostora pa se plašim da neće biti mesta za komšije u povratku. Jedino da ih ostavimo u Budimpešti za vikend :)
Pozdrav
  • 0

#46 Bakivet

Bakivet

V.I.P. član

• Members
  • 695 posts
  • Location4GL1

Posted 21 May 2013 - 11:06

Ivane nije isto kad naručuješ i kad kupuješ lično, pošto ovi naši preprodavci sad uzimaju veću proviziju. Meni su za jednu stolici koja košta 60e, tražili 10 000 rsd. Čini mi se da je to ipak preko 30% :-S

Za par artikala skoro da se isplati ići i solo kolima ili dve porodice u veći auto. Pogotovo ako se prate akcije na ikea.hu.
U svakom slučaju, podržavam inicijativu.

P.S. Ni Segedin nije loš. Mi smo išli za praznike. 9l benz i oko 500 din. je putarina (u jednom pravcu). Za tri sata se stiže i ne plaća se vinjeta.
  • 0

#47 lila

lila

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 180 posts

Posted 23 August 2013 - 22:08

Mozda je nekom interesantna kombinacija za narucivanje do Subotice.
Zena uzima 10% od cene i salje robu iz Subotice AKS-om ili mozete licno da preuzmete. Moje stvari su preuzete od nje u Subotici, tako da ne znam kako tacno funkcionise AKS. Ona kaze da na 40kg, koliko sam ja imala, cena slanja bude oko 1500 din.
Moja narudzbina je bila 200 evra, tako da sam njoj platila jos 20e.
Zena racuna forinte 290 za 1 evro, sto je prilicno realan kurs, za razliku od Bgd gde je racunaju 260-270.
Ide jednom nedeljno u Budimpestu.
Ko hoce kontakt, neka posalje PP.
  • 0

#48 Lebanon

Lebanon

V.I.P. član

• Members
  • 218 posts
  • Location3B

Posted 30 August 2013 - 13:53

Da to je bila moja kombinacija na vrednost od oko 1200€, izašlo me isto kao i da sam kod nas naručio, ali imam jedno iskustvo više. Negde je granica isplativosti na 1500+

Govorim o teretnom terminalu, teretnom kombiju, carini na osnovu računa, pravljenju carinskih papira itd.

Transport je ispao oko 300E, (ali sam dobio džabe kombi za selidbu par dana kasnije :D)
Carina je ispala oko 35000 din
PDV sam dobio nazad oko 27000

Uradjena ista akcija za prosli vikend.

Petak u 18h krenuli sa zmaja, uzas na granici, plus neki karambol 50km posle dosli u Budimpestu u 2h ujutro u subotu, vec u 10i30 bili u Becu, nalevo krug do Budimpeste, uzeli i tamo stvari, oko 00h dosli na red na carinski terminal (teretnim kombijem), platio carinu na c. 280 eur / 140 eur povratio porez na robu od oko 1200 EUR. Dosli kuci u nedelju ujutro u 4h, znaci ukupno sam spavao od petka ujutro do nedelje ujutro 4 sata :) ....

sumasumaru, matematicku racunicu mozes da izvuces uz dobar kombi, prosecnu potrosnju od 7.5 litara (kombi bio besplatan, smestaj bio besplatan), ali maklanje po carinskim terminalima, cimanje za robu, pretresi cuda... pitanje je dali vredi svega toga...

mi smo dosta stvari preneli na ono...licne stvari, kolima kada smo isli, i to je ok. Kupovina ovih kabastih stvari (sporet, ormari, trosed) ipak zahteva mnogo veci cim.

Kao sto i Ivan kaze, jedno "interesatno" iskustvo... svasta nam se desavalo za to vreme, ali ne verujem da bi tako nesto ponovo radio.

Ponovo, da se isplati kupovati iz ikee isplati se skroz, i ne bi uzimali sve te stvari da nije tako.
  • 0

#49 ivancosic

ivancosic

V.I.P. član

• Administrators
  • 1,609 posts
  • Location4J L3

Posted 30 August 2013 - 18:39

Ah svaka čast, eto bar super da nisam jedini :D
  • 0

#50 Lebanon

Lebanon

V.I.P. član

• Members
  • 218 posts
  • Location3B

Posted 31 August 2013 - 23:54

:) ...pa to dok smo mladi, i lepo je sto imam dobru saputnicu koja je spremna na moje "i can do this, here, hold my beer" ideje :)
u sv slucaju cele nedelje nesto sklapamo, polako dobija stan lice i da, vredelo je :)
  • 0

#51 acccersr

acccersr

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 posts

Posted 25 April 2014 - 07:37

Hej drugari.

Treba da kupim Ikea namestaj za oko 2000 - 2300 EUR sa afom. Isao sam sto puta ali uvek privatno i uvek sitnice. Sada bi pozajmio mali kombi. Jel mozete da mi malo pojasnite peripetije i troskove na granici.

Posto je kombi zvanicno teretno vozilo jel moram na teretni terminal?
Jel moram angazovati speditera ili mogu direktno sa računom kod carinika?
Ako mora spediter, koliko kosta?
Jel mogu da pazarim na dva racuna (30% - 70 %) pa da carinim samo onaj veci? (da malo uštedim)
Kolika je carina + PDV? Jel ima neki određen procenat, da mogu da planiram, ili je po sistemu kako te carinik ocarini?
Jel osnovica za carinu racuna sa afom ili bez. Jel se od racuna oduzme iznos od 100 evra po osobi (koliko smes da uneses bez carine) pa onda carini?
Koliko traje procedura i da li se moze nocu/praznikom? (cesto vidim kilometarske redove kamiona, jel moram u red sa sleperima?)
Gde je bolje, Horgoš ili Kelebija?

Uf, al sam vas izbombardovao sa pitanjima. Sorry. Samo sam pisao ono što mi pada na pamet. Svaka informacija i savet su dobrodošli.

Unapred hvala!
  • 0

#52 ivancosic

ivancosic

V.I.P. član

• Administrators
  • 1,609 posts
  • Location4J L3

Posted 25 April 2014 - 08:22

1. Da, nažalost, zato je meni tura trajala skoro 24 sata, i dalje svi preporučuju da odeš putničkim kombijem sa oborenim sedištima na putnički terminala. Da, ali imaš na granici, iste su cene špedicije kod svih
3. Ne mogu da vratim film
4. Mislim da ne, moraš sve
5. U principu kad dođeš do tog dela skroz su fer, oduzmu sve što se može oduzeti da bi ti napravili što manju osnovicu
6. Isto kao prethodno, ali evo ti primer: išli smo drugar i ja sa vozačem kombija, carinik nam je oduzeo 300E za sve nas
7. Ja sam krenuo u 6 jednog jutra a u 8 drugog jutra sam bio u stanu
8. Bio sam na Horgošu, nemam pojma za Kelebiju

Mislim da sam napisao već računicu

Carina i vraćeni PDV se negde potru na kraju dana
Troškovi svi sa iznajmljivanjem kombija su me izašli oko 300+ eura
Isplati se ići iznajmljenim kombijem samo ako ti je kupovina od preko 1500E ne računajući tvoje vreme
  • 0

#53 acccersr

acccersr

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 posts

Posted 01 May 2014 - 09:31

Puno hvala na odgovoru.

Bio sam na putu pa nisam imao priliku da odgovorim na vreme. Sutra (02.05.) planiram put pa ću napisati kako sam prošao ako nekog zanima.

Pozdrav!
  • 0

#54 heda

heda

V.I.P. član

• Members
  • 462 posts
  • LocationNa početku

Posted 04 July 2017 - 23:28

http://www.ikea.com/...RS/about_store/

Objavljen cenovnik za Srbiju.

• 0